NOTICES

House Colours


TERM DATES 2017
Term 4
Mon 16 Oct – Thur 14 Dec

Staff

Name
Title
Room
Year level
Curriculum Responsibility
Quals
Email
Ms Clarinda Franklin
Principal
 
 
Curriculum and Assessment
M.Ed Admin (Hons)
B.A.
Dip.Sch. Mgt
T.T.C
Senior School
Mr Christopher Pipes
Mrs Elizabeth Smuts
Deputy Principal
Class teacher
Room 18
Room18
Year 5/6
Year 5/6
P.E. Sport, Waterwise, Health Timetabling, Duties
B.Ed Dip.Teachin
Mrs Donna Golightly
Assistant Principal
Room 17
Year 5/6
Maths, IT
Dip.Teaching
Mrs Nikki Gillies
 Class teacher
Room 17
Year 5/6
IT
M.Ed (Hons)
Post Grad. Dip. Ed
B.Ed
Miss Kristy Graveson
Class teacher
Room 16
Year 5/6
Netball
 
Mr Andrew Tait
Class teacher
Room 14
Year 5
 
B.Ed, Dip.Teaching, Dip.Ed
Miss Lauren O'Sullivan
Mr Sean Ashley
Class teacher
Class teacher
Room 15
Room 14
Year 5
Year 5
Inquiry
Maori

B.Ed

Middle School
Mrs Bridget McCutcheon
Class Teacher
Room 13
Year 4
Middle Literacy
B.Ed  Dip.Teaching
Ms Lesley George
Class Teacher
Room 13
Year 4
Book Club
Dip.Teaching Reading Recovery Teacher SPELD Tutor
Miss Rebekah Waller
Class Teacher
Room 12
Year 4
Senior Choir, Marimba
B.Music Grad.Dip.Teaching
Mrs Chelsea Devine
Class Teacher
Syndicate Leader
Room 11
Year 3/4
Middle Maths
Dance
 
Miss Leisha Calder
Class Teacher
Room 10
Year 3
Drama
Master of teaching and learning
B.Science
Mrs Kate Green
Class Teacher
Room 9
Year 3
Literacy
 
Junior School
Mrs Elizabeth Barker
Class Teacher
Room 8
Year 2
Health
B.Ed Dip.Teaching
Mrs Wendy Saelmans
Class Teacher
Room 7
Year 2
Music, Middle Choir
Dip.Teaching
Miss Melanie Rickard
Class teacher
Room 6
Year 2
Junior PE/Health
B.Ed
Mrs Sandra Winder
Class Teacher
Room 5
Year 1
Inquiry
Garden Club
B.Sc.(Hons) P.G.C.E
Mrs Jill McDonald
Class Teacher
Room 4
Year 1
Technology
 
Mrs Carlyn Milicich
Class Teacher
Room 4
Year 1
 
 
Mrs Jess Ryder
Class Teacher
Room 3
Year 1
 
 Post Grad. Dip.Teaching
Mrs Sharon Hawkins
Class Teacher
Room 3
Year 1
 
 
Mrs Madeleine Langley-Rooke
Class Teacher
Room 2
Year 1
Inquiry
B.Ed Grad.Dip.teaching
Mrs Felicity Gamby
Class Teacher
Room 1
Year 0
.
 
Mrs Logan Burson
Assistant Principal
Room 1
Year 0-2
Literacy
M.Ed (Hons)
Post Grad. Dip. Ed
B.Ed
Other Teaching Staff
Mrs Christine Dean
Class Teacher
Room 0
Years 5/6
Special Needs
B.Ed. Dip.Teaching
T.T.C
Mr Tony Ramsay
Music Specialist
Music Room
Years 1-6
Orchestras, Rock Band, Boys’ Choir
Dip.ABRSM(piano), Dip.Teaching, B.Arts
Mrs Kerry Clark
Specialist Teacher
Kea Room
Years 3/4
Special Needs programmes
SNRT Grad.Dip. SPELD tutor, Reading Recovery teacher, T.T.C
Mrs Carolyn Jones
Specialist Teacher
Mrs Jones’ Room
Years 1-6
Special Needs programmes
Dip.Teaching Reading Recovery teacher, SPELD tutor
Mrs Sandy Coutts
Teacher of Gifted and Talented
Language Room
Years 4-6
Extension programmes
Post Grad.Ed.
Dip.Teaching
B.Ed
 
Mrs Sharon Daulton
Release teacher
Room 9
Year 3
 
 
Mrs Rhian Storey
ESOL Teacher
ESOL Room
Year 1-6
ESOL
Support Staff
Mrs Chrissie Anderson
Secretary
 
 
 
 
Mrs Sian Thompson
Office Assistant
 
 
 
 
Mrs Paula Gray
 
Librarian
 
 
 
 
Mrs Terry Stewart
Teacher Aide
 
 
 
 
Mrs Kirsten Maidment
Teacher Aide
 
 
 
 
Mrs Lesley Gunning
Teacher Aide
 
 
 
 
Ms Cushla Bond
Mrs Carol Leader
Mrs Suzanne Spooner
Teacher Aide
Teacher Aide
Teacher Aide
 
 
 
 
Mr Michael Hebden
Property Manager
 
 
 
 
>Home >Our School >Staff